תורת האינפורמציה היא "הזהב השחור" של המאה ה-21

תורת האינפורמציה היא "הזהב השחור" של המאה ה-21

אם תיקלעו לשיחה עם אדם נוסף בחדר ריק מחפצים, סביר להניח שלא תהיה לכם שום בעיה לתקשר זה עם זה, להעביר ולקלוט מסרים. אבל מה קורה כאשר מונחים לפניכם אובייקטים שמסתירים את פני חברכם לשיחה, נוספים רעשי רקע והחדר מתמלא במשבשי תקשורת? ברוכים הבאים לעולמה המופלא של תורת האינפורמציה – המקום שבו נפתרות כל בעיות המידע בין מכשירים פיזיים ומוחות אנושיים.

מידע הוא משאב חיים קריטי

תורת המידע (תורת האינפורמציה) היא תחום במתמטיקה השימושית שכיום הכרחי למקצועות כמו הנדסת חשמל ומדעי המחשב. זהו התחום שעוסק בהעברת מידע בין מוען ונעמן דרך ערוץ תקשורת ובמדידת המידע. זהו עולם עשיר, מאתגר ומלמד, המתמקד בבעיות תיאורטיות ובתורת ההסתברות כדי לפתור מצבים ולייעל את תנועת המידע הזורמת בתוך כל ערוץ תקשורת.

כשקצב המידע מושפע מעשרות חסמים וכל ערוץ סובל משגיאות ייחודיות, תחום האינפורמציה הופך לפתרון הבלעדי לנושא. בזכותו אנו גולשים כראוי בסלולרי גם בדרך לאילת, נהנים משידורי לוויין רצופים בלילה של סופת גשמים ומפעילים תקשורת נתונים בקצבים גבוהים גם אם יש עליה עומס משתמשים. יחד עם כל אלו, תורת האינפורמציה נחשבת גם לידע המרכזי ביותר בעולמות הסטטיסטיקה, האינטליגנציה המלאכותית, מדעי המוח, בלשנות, קריפטוגרפיה וביולוגיה. תוכלו למצוא אותה אפילו בתחומי החברה כמו תקשורת המונים, פסיכולוגיה קוגניטיבית ואפילו באסכולות של חינוך מודרני.

הזדמנות פז לקרייריסטים מתחילים

כפי שקראתם, תחום האינפורמציה הוא אחד מתחומי התעשייה ה"חמים" והמבוקשים ביותר של העשור הנוכחי. ולראיה – מאות משרות חדשות וחדשניות נפתחות מידי שנה. מכיוון שבישראל ישנו מחסור חמור במדעני נתונים שיאיישו את המשרות הנוכחיות, בוגרי הלימודים יוכלו להשתלב במשרות מפתח בכירות ואפילו ניהוליות גם ללא ניסיון וליהנות משכר התחלתי מהגבוהים ביותר במשק הישראלי!

תורת האינפורמציה היא חלק בלתי נפרד ממדעי הנתונים – התחום הנחשק ביותר במאה ה-21 על פי מגזין העסקים הנחשב של אוניברסיטת הרווארד. לפי האתרים הגדולים ביותר לחיפוש משרות בארה"ב, מדעני הנתונים והמתמחים בתורת האינפורמציה מחזיקים מאז 2019 במשרות הטובות ביותר ועל פי המגזין הפיננסי היוקרתי והמפורסם ביותר בעולם "בלומברג" – בוגרי לימודי האינפורמציה ומדעי הנתונים מתברגים ראשונים כבכירים במקומות עבודתם, לעומת מהנדסים.

היכולת להחזיק בידע וכישורים מגוונים, יחד עם היכולת למדוד, לנתח ולהציב אלטרנטיבות למסדי נתונים גדושים במידע בלתי פוסק היא יכולת כה מבוקשת, עד שבוגרי התחום משתלבים כמעט בכל תחומי החיים: תקשורת, מחקר ומדע, היי-טק ותעשיית הסייבר, תעשיית הביטון, המזון, הרפואה, הפיננסים ועוד המון.

חברות וארגונים ממגוון סוגים פותחים משרות חדשות ומבטיחות לבוגרי לימודי האינפורמציה והנתונים כדי שיאספו, יסווגו וינתחו את המידע, מה שיעניק תובנות ותועלות עסקיות מדהימות לכל חברה בפני עצמה. כמובן שהתועלת האישית מביאה גם להכרה נרחבת ולכן הכבוד לו זוכים בעלי המשרות הללו מגביר את היוקרתיות של התחום ומעמיד רף גבוה למשרות בעלות תנאי ושכר מצוינים.

ועוד מספר סיבות ללמוד את תורת האינפורמציה:

  • מידע הוא "הזהב השחור" של המאה הנוכחית – אם בעבר חיפשו יהלומים, זהב ונפט, הרי שכיום המשאב החיוני ביותר הוא מידע. ולכן כל השתלבות בו פותחת אופקים חדשים ומאפשרת קריירה נוצצת ונחשקת.
  • עיסוק בטכנולוגיה מתקדמת – אם אתם רואים את עצמכם כאנשי טכנולוגיה, משתגעים על גאדג'טים וסקרנים לדעת כיצד מכונות פועלות ואיך מתפתח תחום הבינה המלאכותית, אין ספק שזהו התחום שבו תקבלו את מקסימום ההשכלה והמיומנויות בנושא.
  • מקדימים את העתיד – כיף להימצא בשורה הראשונה של תחום שעתידו ורוד ומשגשג ולדעת שאתם משיגים יתרון תחרותי בתחום אנושי מצומצם עדיין, אך יוקרתי למדי. זהו הזמן לתפוס את ההזדמנות בשתי ידיים ולקחת חלק בעיצוב המציאות הנוכחית והעתידית שמזוהה עם רווחים גדולים, פריצות דרך מדעיות ותרומה אדירה לאיכות החיים האנושית.