פיקוח ותחזוקה של מערכות חשמל

פיקוח ותחזוקה של מערכות חשמל

חשמל הוא חלק כל כך בלתי נפרד מחיינו, עד שקיימת לנו תלות מוחלטת באמצעים ומוצרים חשמליים שונים המשמשים למחייה. בעידן המודרני, השימוש בחשמל מצריך פיתוח קבוע ויעיל של עוד המון מערכות חשמל וציוד מתקדם, מה שמחייב הכשרה של כוח אדם מקצועי ומיומן שיוכל לפקח ולתחזק את כל המערכות הקיימות. כיום משמשים הנדסאי החשמל כאנשי המפתח בחברות יצרניות, חברות פיתוח, מפעלים תעשייתיים וחברות בתחום החשמל והאנרגיה ומספקים ניהול, בקרה, שליטה, הגנה ופתרונות לכל מערכת חשמלית קיימת.

ניהול ופיקוח על ביצוע עבודות החשמל

חלק עיקרי מעבודתו של הנדסאי החשמל מתבצע מול יזמים וקבלני פיתוח ותשתית בענף הבנייה, שזקוקים לתכנון מערכות חשמליות חדשניות ואיכותיות ויישומן בשטח. פיקוח על עבודות חשמל אלו נחשב לעבודה מקצועית ומקובלת במגוון רחב של ארגונים ומפעלי תעשייה. מפקח עבודות חשמל לא נחשב לתפקיד מוגדר ברמת רישיון החשמל שניתן לאנשי המקצוע בישראל, אך אלו שיגיעו לכדי פיקוח על מערכות ועבודות בענף הם הנדסאים שצברו התמחות קודמת עשירה ביותר בשטח, תוך שהם צברו ידע רב בנוגע לתהליכים תכנוניים, בדיקות ותיאומים, הקמת מערכות ובקרה עליהן, כללי בטיחות לעבודה מול מתח גבוה או נמוך ועוד.

הפיקוח דורש מיומנות והקפדה על כל חלקי העבודה וביצועה, כולל הדרכת צוותי עובדים בשטח והכשרתם לפעולות שונות על פי תוכנית החשמל, הקפדה על כל הוראות הבטיחות, בדיקת העובדים והקבלנים בשטח ופיקוח על התהליך המלא, משלב ההכנות ועד לחיבור או הניתוק של מתקנים חשמליים.

קריירה יציבה עם מגוון סמכויות עצמאיות

מכיוון שכל ארגון יצטרך מערכות חשמל שונות, כך גם הוא יקבע בעצמו את הגדרת סמכויותיו של הנדסאי החשמל המפקח ומתחזק את המערכות הללו. הארגון יכול לספק סמכויות כמו עצמאות בקבלת החלטות (למשל דחייה של תכנון עבודה במתווה מסוים), ניהול חופשי בשטח בנוגע לציוד והעובדים ולהגדיר את אופן הדיווח למנהלי הארגון. הנוכחות של הנדסאי החשמל במקום הביצוע נקבעת בהתאם לרמת הפרויקט, הצורך בביצועים, דרישות טכניות שונות ומורכבויות העבודה ותנאי הבטיחות.

תחזוקת מערכות חשמל במתחמים שונים כוללת את ביצוע התיקונים והחלפת החלקים בעת הצורך במערכת, בדיקת לוחות חשמל ראשיים וביצוע סריקות תרמוגרפיות, בדיקות תקופתיות שרירותיות ואיתור ליקויים שיצריכו טיפול מתאים, בדיקות עונתיות לרבות חדירת מים למקומות עם מתח חשמלי, הגשת דו"ח מפורט למזמיני העבודה לגבי כל פעולה, טיפול או בדיקה שהתבצעו במערכת החשמלית ואישור כי היא עומדת בתקנים ובמידת הצורך תכלול המלצות לשימור ושיפור.

בזכות הנדסאי החשמל: שיפור משמעותי בענפי הטכנולוגיה והאנרגיה

מערכות החשמל נמצאות סביבנו בכל פינה: בקניון, במגדל המשרדים, באוניברסיטאות ומכללות, נמלי תעופה, בתי חולים ומבני תעשייה – כולם מבוססים על הולכת חשמל ומערכות ייצור שונות שנדרשים לעמוד בתקנים ובסטנדרטים גבוהים, תוך שמירה על נהלי הבטיחות והתייעלות מתמדת בצריכת האנרגיה כדי לבטא התייעלות כלכלית.

ארגונים, נכסים ומפעלים שמשקיעים בגיוס הנדסאי חשמל לפיקוח ותחזוקה על המערכות הקיימות להם, מרוויחים התנהלות תפעולית מוצלחת לטווח הארוך. לכן הם נכונים למצוא את ההנדסאים הטובים ביותר בנמצא ולהפוך אותם לעובדי חברה בעלי תנאים מצוינים. אחרים יהפכו עם הזמן למפקחים ומנהלי פרויקטים בתחום החשמל, המספקים שירות וניהול למערכות חשמליות עבור מגוון גורמים שונים.

אופן הניהול של האתרים השונים מחייב היכרות עמוקה עם מערכות חשמליות ממגוון סוגים, לרבות מערכות אלקטרו-מכאניות ותוכנות בקרה שונות, פיקוח ותחזוקה תוך החלפת מערכות ישנות וביצוע אופטימיזציה למערכות החדישות או התקינות, ניהול ספקים, מכרזים ועוד. הנדסאי החשמל שעוסקים בתחום פותרים מידי יום מגוון רחב של בעיות בשטח ומביאים להתייעלות פנים-ארגונית, במקביל להתייעלות מדינית בתחומי האנרגיה והחשמל.

במכללה למינהל מסלול מקיף להכשרת הנדסאי חשמל  שבסיומו זוכה הסטודנט לתעודת מקצוע איכותית המבטיחה עבודה במגוון חברות, מוסדות וארגונים בארץ ובעולם.